Nákup tepelného čerpadla – kontrolný zoznam

Posúdenie existujúcej vykurovacej sústavy

Lorem ipsum

Väčšinou ľudia volia teplené čerpadlo kvôli vysokým nákladom na vykurovanie. Skúste si urobiť analýzu nákladov aspoň minulého roku so širším náčrtom tak, že celkový pohľad neskreslí ani nezvyčajne mierna alebo naopak mrazivá zima.

Kotly a nádrže na vykurovacie oleje potrebujú miesto. Tepelné čerpadlo zaberie menej ako pol metra štvorcového, uvoľní Vám tak cenný priestor.

 

Pokiaľ plánujete obnovu Vášho vykurovania, zvážte bezúdržbové vykurovanie využívajúce obnoviteľné zdroje, ktoré si poradí i s najchladnejšími dňami v zime.

Princíp získavania tepla

Lorem ipsum

Vykurovanie pomocou vonkajšieho vzduchu nevyžaduje vŕtanie alebo pokladanie plošných kolektor, čo je skvelé riešenie, keď nie je k dispozícii dostatočný pozemok. Avšak výkon tepelného čerpadla býva v najväčších mrazoch nižší a tento faktor je nutné zohľadniť pri návrhu.

Využitie nízkopotencionálnej energie z povrchu zeme vyžaduje, aby na vašom pozemku asi meter pod povrchom bola do zeme vložená dlhá kolektorová slučka. Je teda potrebné rozkopať pomerne veľkú plochu, ale po dokončení inštalácie sa dá tento pozemok opäť normálne využívať.

Geotermálna energia je stabilný zdroj tepla. Dá sa využiť pomocou vrtov. Táto metóda nepôsobí v záhrade nijak rušivo a správne navrhnuté tepelné čerpadlo ma stabilnú výkonovú charakteristiku.

Vaše požiadavky na vykurovanie teplou vodou

Lorem ipsum

Štandardné požiadavky môže uspokojiť tepelné čerpadlo s integrovaným zásobníkovým ohrievačom vody s objemom 180 litrov. V prípade zvýšenej potreby teplej vody je tu možnosť pripojenia druhého zásobníkového ohrievača. Teplota 55–60 °C je pre teplú vodu dostačujúca. Tepelné čerpadlo spoľahlivo vykuruje a v prípade navrhnutej vykurovacej sústavy na vyššie teploty (napr. 55 °C na prívod napr. pomocou radiátorov). Ale ak je vykurovacia sústava navrhnutá na nižšiu teplotu na prívod (napr. 35 °C), čerpadlo pracuje s maximálnou efektivitou.

Pri výbere veľkosti tepelného čerpadla je potrebné poznať požiadavky Vašej domácnosti na potrebu tepla a spotrebu teplej energie.

Chladenie – komfort aj v horúcom lete

Lorem ipsum

Nemrznúca kvapalina cirkuluje v slučke kolektoru a chladí vnútorné priestory s nákladmi zodpovedajúce nákladom na prevádzku dvoch žiaroviek. Táto technika sa nazýva pasívne chladenie a môže byť použitá pri všetkých druhoch zemných tepelných čerpadiel.

Pokiaľ je pasívne chladenie nepostačujúce, použije tepelné čerpadlo chladiaci okruh s kompresorom.

Okrem vykurovania teplej vody môže taktiež zemné tepelné čerpadlo chladiť interiér (tzv. pasívne alebo aktívne chladenie).

Posúdenie efektivity tepelných čerpadiel

Lorem ipsum

Vykurovací faktor (COP – Coefficient of Performance) vyjadruje schopnosť tepelného čerpadla vykurovať, s ohľadom na množstvo spotrebovanej energie. Napríklad COP = 4 znamená, že 1kWh spotrebovanej energie vyprodukuje 4kWh tepelnej energie pre vykurovanie.

Ale to nie je celé. Meranie COP pri konkrétne daných podmienkach bez zahrnutia spotreby elektrickej energie všetkých komponentov systému (ako napríklad obehových čerpadiel), môže mať za výsledok veľmi dobre vyzerajúce hodnoty. Ale meranie hodnôt vykurovacieho faktoru nie je nástroj marketingu výrobcu, ale malo by poskytovať investorom a užívateľom ako ste Vy, presnejší obraz toho, aká je skutočná prevádzka tepelného čerpadla efektívna v priebehu času.

Lepší obraz o celoročnej efektivite prevádzky tepelného čerpadla poskytuje hodnota SCOP (Sezónne COP). To zahŕňa celý rok, zahŕňa aj najchladnejšie a najteplejšie obdobie, a taktiež prípravu teplej vody. Ďalšie faktory ovplyvňujúce voľbu tepelného čerpadla sú tepelná strata objektu, geografické umiestnenie, počet obyvateľov a druh vykurovacej sústavy. Rozdiel medzi COP a SCOP je zvyčajne pomerne veľký.

Dimenzovanie & predpokladané úspory

Lorem ipsum

Inštalácia optimálne navrhnutého a inštalovaného čerpadla môže znížiť náklady na vykurovanie až o 50-75 %. Medzi  faktory, ktoré ovplyvňujú celkový výsledok, patrí stav domu, vykurovacia sústava, vonkajšia teplota, (klíma v mieste inštalácie) a druh zdroja tepla využívaného pôvodne.

Pozor! Použitie dobrého tepelného čerpadla zhodnotí vašu nehnuteľnosť..

Silnejšie tepelné čerpadlo má vyššie obstarávacie náklady, ale nižšie prevádzkové náklady a naopak. Správna veľkosť tepelného čerpadla znamená optimálny pomer medzi investíciami a prevádzkovými nákladmi.

Cenová ponuka

Lorem ipsum

Porovnajte ponuky. Lacnejšie teplené čerpadlá môžu byť poddimenzované a lákavá nízka nákupná cena môže byť rýchlo prevážená vyššími prevádzkovými nákladmi. Správne dimenzované tepelné čerpadlo by malo mať dostačujúci výkon, aby vykúril Váš dom bez pomoci ohrevu i v nízkych vonkajších teplotách napr. -5 až -10 °C, podľa typu tepelného čerpadla.

Tepelné čerpadlo je súčasťou celého systému vykurovania, ku ktorému taktiež patrí vykurovacia sústava a sústava kolektoru, po prípade vonkajšia vzduchová jednotka. Kľúčom k úspechu je výber kvalitného produktu a spoľahlivý odborník, ktorý zaistí celú inštaláciu.

Po predaji

Lorem ipsum

Pri poskytovanej záruke sa nezamerajte len na jej dĺžku trvania, ale aj na to, či zahŕňa celý produkt a nie len kompresor.

Vyžiadajte si taktiež diaľkové ovládanie, ktoré Vám cez internet umožní zvýšiť, či znížiť teplotu vo vnútri Vášho domu, keď sa vrátite z dovolenky alebo služobnej cesty.

Tepelné čerpadlo zvyčajne celoročne nevyžaduje žiadnu údržbu. Pre zaistenie príležitostného servisu je však dôležité mať spoľahlivého predajcu poskytujúceho servis.

Kontakt

Ak máte akékoľvek otázky, kontaktujte nás

Napíšte nám

Informujeme Vás, že vašu dohodu je možné kedykoľvek odvolať zaslaním e-mailovej správy... viac
We inform you that your agreement may be withdrawn at any moment by sending an email message to our Data Protection Officer: info@thermia.com from the address that the agreement concerns. We inform you that you are not profiled. Your data will not be shared outside the European Economic Community or shared with multinational organizations. hide
Informujeme Vás, že správca osobných údajov poskytnutých vo vyššie uvedenej podobe... viac
We inform you that the administrator of the personal data provided in the form above is Thermia AB based in Box 950 671 29 Arvika. Please send all your questions and doubts to our Data Protection Officer at info@thermia.com. Your data will be processed in order to reply to the question according to the provision that data processing is lawful if it is necessary to carry out an agreement or prior to entering it. If you agree to the above, your data will also be used to send marketing content. You can find full information about your personal data in our privacy policy. hide
* Povinné pole

Thermia partner na Slovensku

IVAR SK, spol. s r.o.

IVAR SK, spol. s r.o.

+421 346 214 431