Kvôli snahe znížiť náklady, maximalizovať komfort a zachovať udržateľnosť prírodných zdrojov, rastú neustále nároky na návrh budov, ich prevádzkovanie a taktiež znížiť ich energetické náročnosti. Dnešný trend nízkoenergetických budov alebo tzv. takmer nulových budov odráža radikálne zmeny v spôsobe, akým sú projektované a konštruované, aby sa znížil negatívny dopad na životné prostredie.
Viac než štvrtina emisií CO2 v Európe pochádza z vykurovania, osvetlenia a chodu prístrojov v našich domácnostiach. Z toho 80 % pripadá na vykurovanie obytných priestorov a prípravu teplej vody. Je zrejmé, že musíme hľadať ekologické alternatívy a účinnejšie spôsoby vykurovania našich domov a prípravy teplej vody.
Tepelné čerpadlá využívajú nízkopotenciálnu energiu uloženú v zemi, vo vzduchu alebo vode, zhodnocujú ju a pomocou nej vytvárajú príjemnú vnútornú klímu v budovách bez zbytočného zaťažovania životného prostredia. Pretože nie sú spaľované žiadne fosílne palivá, tepelné čerpadlá sú ohľaduplné k životnému prostrediu a napomáhajú spĺňať emisné limity.